fbpx

This year's Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition saw 44 teams (39 English-language and 5 Spanish-language teams) participating for the coveted eight quarter-finalists positions places. Although the Competition is open to French-language teams, regrettably, only two teams submitted its memorials (Ecole Superieure des sciences de Pierre Elliot Trudeau (Esseget) and Catholic University of Bakavu).

Download Press Statement (ENGLISH)

Due to the COVID-19 pandemic, this year's Moot has a number of unique features: 

  • For the first time ever, the preliminary rounds were conducted virtually.  
  • Teams argued once as applicants and once as respondents (and not twice for each side, as previously) during the preliminary rounds. 

World Moot Preliminary Rounds Announcement Ceremony (25 September 2020)

QUARTER-FINALS, SEMI-FINALS AND FINAL ROUND

The four quarter-final rounds, two semi-final rounds and final round will all take place virtually in 2020

The eight qualifying quarter-finalist teams for 2020 are from four of the five UN regions. With three universities among the eight quarter-finalists (University of Malaya (Malaysia), National University of Singapore (Singapore) and Army Institute of Law (India)), the Asia region is best represented. Africa (with Strathmore University and Kenyatta University, both in Kenya) and Latin America (with Ponitifical Catholic University of Parana, in Brazil, and the Universidad Católica San Pablo – Unidad Acdemicá Regional Cochabamba) produced two quarter-finalist teams each. The total of eight is completed by a team from the "West European and Other" region (University of Oxford). 

The quarter-final round will take place on 2 and 4 November 2020, according to the following draw:

On 2 November:
Teams 5 (Applicant) v 15 (Respondent); and 38 (A) v 11 (R)

On 4 November:
Teams 2 (Spanish, Applicant) v 20 (Respondent); 1 (A) v 23 (R) 

The winners of each of the four knock-out rounds will advance to the semi-final round, on 18 November. 

The Final Round will take place on 10 December 2020 at 11:00 CET. 

ENGLISH LANGUAGE ROUNDS 

Ten best memorials

Teams qualify for participation based on their written memorials. The highest marks for memorials were awarded to the following teams:

  1. Army Institute of Law (India)
  2. University of Buenos Aires (Argentina)
  3. Maharashtra National Law University (MNLUM) (India)
  4. Ruhr-University Bochum (Germany)
  5. Gujarat National Law University (India)
  6. Belarusian State University (Belarus)
  7. Geneva Academy of International Humanitarian Law (Switzerland)
  8. University College Roosevelt (Netherlands)
  9. Brac University (Bangladesh)
  10. RML National Law University Lucknow (India)

Ten best oralists

  1. Jerald Tan (National University of Singapore, Singapore)
  2. Thean Ern Chew (University of Malaya, Malaysia)
  3. Kainat Singh (Army Institute of Law, India)
  4. Sushrut Royyuru (University of Oxford, United Kingdom)
  5. Eugene Kanyugo (Strathmore University, Kenya)
  6. Saradha Lakshmi Hariharan (University of Malaya, Malaysia)
  7. Lívia Feitosa Dantas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  8. João Gabriel Archegas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  9. Vanaj Vidyan (RML National Law University Lucknow, India)
  10. Ariel Tan (National University of Singapore, Singapore)

Ten best teams in preliminary rounds 

  1. University of Malaya (Malaysia)
  2. National University of Singapore (Singapore)
  3. Pontifical Catholic University of Paraná (Brazil)
  4. University of Oxford (United Kingdom)
  5. Strathmore University (Kenya)
  6. Army Institute of Law (India)
  7. Kenyatta University School of Law (Kenya)
  8. Centro Universitário de Curitiba (Brazil)
  9. Gujarat National Law University (India)
  10. Liberty University (USA)

SPANISH LANGUAGE ROUNDS 

Three best memorials 

The highest marks for memorials were awarded to the following teams:

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina) & Faculdad de Derecho y Ciencias – Universidad Nacional del Este (Paraguay) (tie between the two teams)

Five best oralists

  1. Christopher Lara (Universidad Central del Ecuador, Ecuador)
  2. Maria Laura Baya Penaloza (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)
  3. Alan Rene Dominguez Larrosa (Universidad Nacional del Este, Paraguay)
  4. Ramiro Rodriguez (Universidad Nacional de Mar del Plata, Argentina)
  5. Lucia Serrano Rocabado (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)

Three best teams in preliminary rounds 

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Central del Ecuador (Ecuador)
  3. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina)

THANK YOU!

As in previous years, the Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition is organised by the Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria, in in partnership with the Academy on Human Rights and Humanitarian Law, Washington College of Law, American University and the United Nations Human Rights Council Branch (HRCB) at the Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR).

Professor Frans Viljoen, the Director of the Centre, said: "To all the participating teams and those who supported you: Thank you for being part of making history by participating in the first-ever virtual global human rights moot court competition! At the Centre for Human Rights: Much appreciation and congratulations to Eduardo Kapapelo, World Moot-organiser-in-chief, and his team. I would like to single out the drafter of the intriguing and challenging hypothetical case, Dr Thompson Chengeta."


For more information, please contact:

Eduardo Kapapelo
Project Coordinator: Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
eduardo.kapapelo@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot

Ana Teresa Corzanego Khatounian
Project Assistant: Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
ana.khatounian@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot


Rondas Preliminares de la Competencia Mundial Nelson Mandela 2020

Este año, 44 equipos (39 de habla inglesa y 5 en español) participaron en la Competencia Mundial de Derechos Humanos Nelson Mandela, para alcanzar las codiciadas posiciones como los ocho mejores equipos calificados para las rondas de cuartos de final. Aunque la Competencia invita a equipos de lengua francesa, lamentablemente, solo dos equipos presentaron sus memoriales (Ecole Supérieure des Sciences de Pierre Elliot Trudeau —Esseget— y la Universidad Católica de Bakavu).   

Descargar comunicado de prensa (ESPAÑOL)

Debido a la pandemia del COVID-19 y a algunos cambios en las Reglas Oficiales, este año la Competencia Mundial experimentó una serie de características únicas: 

  • Por primera vez, las rondas preliminares se llevaron a cabo de forma virtual;
  • Los equipos debatieron una vez como solicitantes y una vez como demandados (y no dos veces para cada parte, como antes) durante las rondas preliminares;

RONDAS DE CUARTOS DE FINAL, SEMIFINALES Y FINAL

Las cuatro rondas de cuartos de final, las dos rondas semifinales y la ronda final se llevarán a cabo de forma virtual en 2020

 Los ocho equipos clasificados para las rondas de cuartos de final de 2020 pertenecen a cuatro de las cinco regiones de la ONU. Con tres universidades (Universidad de Malaya —Malasia—, Universidad Nacional de Singapur —Singapura— y Army Institute of Law —India—) entre las ocho cuartofinalistas, la región de Asia es la que más representación tiene. Las regiones de África (con la Universidad Strathmore y la Universidad Kenyatta, ambas en Kenia) y de América Latina (con la Pontificia Universidad Católica de Paraná, en Brasil, y la Universidad Católica San Pablo — Unidad Académica Regional de Cochabamba) serán representadas por dos equipos cuartofinalistas cada una. El total de los ocho equipos cuartofinalistas es completado por un equipo de la región de Europa occidental y otros (Universidad de Oxford).    

Las rondas de cuartos de final tendrán lugar los días 2 y 4 de noviembre de 2020. Según el sorteo, las rondas se van a componer de la siguiente manera:

El 2 de noviembre:
Equipos 5 (Solicitante) v 15 (Demandado); y 38 (A) v 11 (R).

El 4 de noviembre:
Equipos 2 (Español, Solicitante) v 20 (demandado); 1 (A) v 23 (R).

Los ganadores de cada una de las cuatro rondas eliminatorias avanzarán a la ronda semifinal, el 18 de noviembre. 

La ronda final tendrá lugar el 10 de diciembre de 2020 a las 11:00 CET. 

RONDAS EN INGLÉS 

Diez mejores memoriales

Los equipos califican para participar en base a sus memoriales escritos. Las calificaciones más altas sobre los memoriales fueron otorgadas a los siguientes equipos: 

  1. Army Institute of Law (India)
  2. University of Buenos Aires (Argentina)
  3. Maharashtra National Law University (MNLUM) (India)
  4. Ruhr-University Bochum (Germany)
  5. Gujarat National Law University (India)
  6. Belarusian State University (Belarus)
  7. Geneva Academy of International Humanitarian Law (Switzerland)
  8. University College Roosevelt (Netherlands)
  9. Brac University (Bangladesh)
  10. RML National Law University Lucknow (India)

Diez mejores oradores

  1. Jerald Tan (National University of Singapore, Singapore)
  2. Thean Ern Chew (University of Malaya, Malaysia)
  3. Kainat Singh (Army Institute of Law, India)
  4. Sushrut Royyuru (University of Oxford, United Kingdom)
  5. Eugene Kanyugo (Strathmore University, Kenya)
  6. Saradha Lakshmi Hariharan (University of Malaya, Malaysia)
  7. Lívia Feitosa Dantas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  8. João Gabriel Archegas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  9. Vanaj Vidyan (RML National Law University Lucknow, India)
  10. Ariel Tan (National University of Singapore, Singapore)

Diez mejores equipos en rondas preliminares 

  1. University of Malaya (Malaysia)
  2. National University of Singapore (Singapore)
  3. Pontifical Catholic University of Paraná (Brazil)
  4. University of Oxford (United Kingdom)
  5. Strathmore University (Kenya)
  6. Army Institute of Law (India)
  7. Kenyatta University School of Law (Kenya)
  8. Centro Universitário de Curitiba (Brazil)
  9. Gujarat National Law University (India)
  10. Liberty University (USA)

RONDAS EN ESPAÑOL

Tres mejores memoriales

Las calificaciones más altas sobre los memoriales fueron otorgadas a los siguientes equipos: 

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina) & Faculdad de Derecho y Ciencias – Universidad Nacional del Este (Paraguay) (tie between the two teams)

Cinco mejores oradores

  1. Christopher Lara (Universidad Central del Ecuador, Ecuador)
  2. Maria Laura Baya Penaloza (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)
  3. Alan Rene Dominguez Larrosa (Universidad Nacional del Este, Paraguay)
  4. Ramiro Rodriguez (Universidad Nacional de Mar del Plata, Argentina)
  5. Lucia Serrano Rocabado (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)

Tres mejores equipos en rondas preliminares 

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Central del Ecuador (Ecuador)
  3. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina) 

¡GRACIAS!

Como en años anteriores, la Competencia Mundial de Derechos Humanos es organizada por el Centre for Human Rights, con sede en la Faculty of Law de la University of Pretoria, en asociación con la Academia de Derechos Humanos y Derecho Internacional Humanitario, Facultad de Derecho de Washington, American University, y el Consejo de Derechos Humanos (HRCB) de la Oficina del Alto Comisionado de las Naciones Unidas para los Derechos Humanos (ACNUDH), Ginebra, Suiza.

El profesor Frans Viljoen, director del Centro, dijo: "A todo el equipo participante y a quienes lo apoyaron: ¡Gracias por ser parte de la historia al participar en la primera Competencia virtual de tribunales simulados de derechos humanos! Para el Centre for Human Rights: Muchas gracias y felicitaciones a Eduardo Kapapelo, coordinador de la Competencia Mundial, y a su equipo. Me gustaría hacer una mención especial a quien redactó el intrigante y desafiante caso hipotético, el Dr. Thompson Chengeta".


Para obtener más información, póngase en contacto:

Eduardo Kapapelo
Coordinador de Proyecto: Competencia Mundial de Derechos Humanos Nelson Mandela
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
eduardo.kapapelo@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot

Ana Teresa Corzanego Khatounian
Asistente de Proyecto: Competencia Mundial de Derechos Humanos Nelson Mandela
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
ana.khatounian@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot

  • Premium
  • Standard Compliant Channels
  • $100
  • Completely synergize resource taxing relationships via premier market
  • 10 GB of space
  • Support at $15/hour
  • Sign Up

This year's Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition saw 44 teams (39 English-language and 5 Spanish-language teams) participating for the coveted eight quarter-finalists positions places. Although the Competition is open to French-language teams, regrettably, only two teams submitted its memorials (Ecole Superieure des sciences de Pierre Elliot Trudeau (Esseget) and Catholic University of Bakavu).

Download Press Statement (ENGLISH)

Due to the COVID-19 pandemic, this year's Moot has a number of unique features: 

  • For the first time ever, the preliminary rounds were conducted virtually.  
  • Teams argued once as applicants and once as respondents (and not twice for each side, as previously) during the preliminary rounds. 

World Moot Preliminary Rounds Announcement Ceremony (25 September 2020)

QUARTER-FINALS, SEMI-FINALS AND FINAL ROUND

The four quarter-final rounds, two semi-final rounds and final round will all take place virtually in 2020

The eight qualifying quarter-finalist teams for 2020 are from four of the five UN regions. With three universities among the eight quarter-finalists (University of Malaya (Malaysia), National University of Singapore (Singapore) and Army Institute of Law (India)), the Asia region is best represented. Africa (with Strathmore University and Kenyatta University, both in Kenya) and Latin America (with Ponitifical Catholic University of Parana, in Brazil, and the Universidad Católica San Pablo – Unidad Acdemicá Regional Cochabamba) produced two quarter-finalist teams each. The total of eight is completed by a team from the "West European and Other" region (University of Oxford). 

The quarter-final round will take place on 2 and 4 November 2020, according to the following draw:

On 2 November:
Teams 5 (Applicant) v 15 (Respondent); and 38 (A) v 11 (R)

On 4 November:
Teams 2 (Spanish, Applicant) v 20 (Respondent); 1 (A) v 23 (R) 

The winners of each of the four knock-out rounds will advance to the semi-final round, on 18 November. 

The Final Round will take place on 10 December 2020 at 11:00 CET. 

ENGLISH LANGUAGE ROUNDS 

Ten best memorials

Teams qualify for participation based on their written memorials. The highest marks for memorials were awarded to the following teams:

  1. Army Institute of Law (India)
  2. University of Buenos Aires (Argentina)
  3. Maharashtra National Law University (MNLUM) (India)
  4. Ruhr-University Bochum (Germany)
  5. Gujarat National Law University (India)
  6. Belarusian State University (Belarus)
  7. Geneva Academy of International Humanitarian Law (Switzerland)
  8. University College Roosevelt (Netherlands)
  9. Brac University (Bangladesh)
  10. RML National Law University Lucknow (India)

Ten best oralists

  1. Jerald Tan (National University of Singapore, Singapore)
  2. Thean Ern Chew (University of Malaya, Malaysia)
  3. Kainat Singh (Army Institute of Law, India)
  4. Sushrut Royyuru (University of Oxford, United Kingdom)
  5. Eugene Kanyugo (Strathmore University, Kenya)
  6. Saradha Lakshmi Hariharan (University of Malaya, Malaysia)
  7. Lívia Feitosa Dantas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  8. João Gabriel Archegas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  9. Vanaj Vidyan (RML National Law University Lucknow, India)
  10. Ariel Tan (National University of Singapore, Singapore)

Ten best teams in preliminary rounds 

  1. University of Malaya (Malaysia)
  2. National University of Singapore (Singapore)
  3. Pontifical Catholic University of Paraná (Brazil)
  4. University of Oxford (United Kingdom)
  5. Strathmore University (Kenya)
  6. Army Institute of Law (India)
  7. Kenyatta University School of Law (Kenya)
  8. Centro Universitário de Curitiba (Brazil)
  9. Gujarat National Law University (India)
  10. Liberty University (USA)

SPANISH LANGUAGE ROUNDS 

Three best memorials 

The highest marks for memorials were awarded to the following teams:

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina) & Faculdad de Derecho y Ciencias – Universidad Nacional del Este (Paraguay) (tie between the two teams)

Five best oralists

  1. Christopher Lara (Universidad Central del Ecuador, Ecuador)
  2. Maria Laura Baya Penaloza (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)
  3. Alan Rene Dominguez Larrosa (Universidad Nacional del Este, Paraguay)
  4. Ramiro Rodriguez (Universidad Nacional de Mar del Plata, Argentina)
  5. Lucia Serrano Rocabado (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)

Three best teams in preliminary rounds 

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Central del Ecuador (Ecuador)
  3. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina)

THANK YOU!

As in previous years, the Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition is organised by the Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria, in in partnership with the Academy on Human Rights and Humanitarian Law, Washington College of Law, American University and the United Nations Human Rights Council Branch (HRCB) at the Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR).

Professor Frans Viljoen, the Director of the Centre, said: "To all the participating teams and those who supported you: Thank you for being part of making history by participating in the first-ever virtual global human rights moot court competition! At the Centre for Human Rights: Much appreciation and congratulations to Eduardo Kapapelo, World Moot-organiser-in-chief, and his team. I would like to single out the drafter of the intriguing and challenging hypothetical case, Dr Thompson Chengeta."


For more information, please contact:

Eduardo Kapapelo
Project Coordinator: Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
eduardo.kapapelo@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot

Ana Teresa Corzanego Khatounian
Project Assistant: Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
ana.khatounian@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot


Rondas Preliminares de la Competencia Mundial Nelson Mandela 2020

Este año, 44 equipos (39 de habla inglesa y 5 en español) participaron en la Competencia Mundial de Derechos Humanos Nelson Mandela, para alcanzar las codiciadas posiciones como los ocho mejores equipos calificados para las rondas de cuartos de final. Aunque la Competencia invita a equipos de lengua francesa, lamentablemente, solo dos equipos presentaron sus memoriales (Ecole Supérieure des Sciences de Pierre Elliot Trudeau —Esseget— y la Universidad Católica de Bakavu).   

Descargar comunicado de prensa (ESPAÑOL)

Debido a la pandemia del COVID-19 y a algunos cambios en las Reglas Oficiales, este año la Competencia Mundial experimentó una serie de características únicas: 

  • Por primera vez, las rondas preliminares se llevaron a cabo de forma virtual;
  • Los equipos debatieron una vez como solicitantes y una vez como demandados (y no dos veces para cada parte, como antes) durante las rondas preliminares;

RONDAS DE CUARTOS DE FINAL, SEMIFINALES Y FINAL

Las cuatro rondas de cuartos de final, las dos rondas semifinales y la ronda final se llevarán a cabo de forma virtual en 2020

 Los ocho equipos clasificados para las rondas de cuartos de final de 2020 pertenecen a cuatro de las cinco regiones de la ONU. Con tres universidades (Universidad de Malaya —Malasia—, Universidad Nacional de Singapur —Singapura— y Army Institute of Law —India—) entre las ocho cuartofinalistas, la región de Asia es la que más representación tiene. Las regiones de África (con la Universidad Strathmore y la Universidad Kenyatta, ambas en Kenia) y de América Latina (con la Pontificia Universidad Católica de Paraná, en Brasil, y la Universidad Católica San Pablo — Unidad Académica Regional de Cochabamba) serán representadas por dos equipos cuartofinalistas cada una. El total de los ocho equipos cuartofinalistas es completado por un equipo de la región de Europa occidental y otros (Universidad de Oxford).    

Las rondas de cuartos de final tendrán lugar los días 2 y 4 de noviembre de 2020. Según el sorteo, las rondas se van a componer de la siguiente manera:

El 2 de noviembre:
Equipos 5 (Solicitante) v 15 (Demandado); y 38 (A) v 11 (R).

El 4 de noviembre:
Equipos 2 (Español, Solicitante) v 20 (demandado); 1 (A) v 23 (R).

Los ganadores de cada una de las cuatro rondas eliminatorias avanzarán a la ronda semifinal, el 18 de noviembre. 

La ronda final tendrá lugar el 10 de diciembre de 2020 a las 11:00 CET. 

RONDAS EN INGLÉS 

Diez mejores memoriales

Los equipos califican para participar en base a sus memoriales escritos. Las calificaciones más altas sobre los memoriales fueron otorgadas a los siguientes equipos: 

  1. Army Institute of Law (India)
  2. University of Buenos Aires (Argentina)
  3. Maharashtra National Law University (MNLUM) (India)
  4. Ruhr-University Bochum (Germany)
  5. Gujarat National Law University (India)
  6. Belarusian State University (Belarus)
  7. Geneva Academy of International Humanitarian Law (Switzerland)
  8. University College Roosevelt (Netherlands)
  9. Brac University (Bangladesh)
  10. RML National Law University Lucknow (India)

Diez mejores oradores

  1. Jerald Tan (National University of Singapore, Singapore)
  2. Thean Ern Chew (University of Malaya, Malaysia)
  3. Kainat Singh (Army Institute of Law, India)
  4. Sushrut Royyuru (University of Oxford, United Kingdom)
  5. Eugene Kanyugo (Strathmore University, Kenya)
  6. Saradha Lakshmi Hariharan (University of Malaya, Malaysia)
  7. Lívia Feitosa Dantas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  8. João Gabriel Archegas (Pontifical Catholic University of Paraná, Brazil)
  9. Vanaj Vidyan (RML National Law University Lucknow, India)
  10. Ariel Tan (National University of Singapore, Singapore)

Diez mejores equipos en rondas preliminares 

  1. University of Malaya (Malaysia)
  2. National University of Singapore (Singapore)
  3. Pontifical Catholic University of Paraná (Brazil)
  4. University of Oxford (United Kingdom)
  5. Strathmore University (Kenya)
  6. Army Institute of Law (India)
  7. Kenyatta University School of Law (Kenya)
  8. Centro Universitário de Curitiba (Brazil)
  9. Gujarat National Law University (India)
  10. Liberty University (USA)

RONDAS EN ESPAÑOL

Tres mejores memoriales

Las calificaciones más altas sobre los memoriales fueron otorgadas a los siguientes equipos: 

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina) & Faculdad de Derecho y Ciencias – Universidad Nacional del Este (Paraguay) (tie between the two teams)

Cinco mejores oradores

  1. Christopher Lara (Universidad Central del Ecuador, Ecuador)
  2. Maria Laura Baya Penaloza (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)
  3. Alan Rene Dominguez Larrosa (Universidad Nacional del Este, Paraguay)
  4. Ramiro Rodriguez (Universidad Nacional de Mar del Plata, Argentina)
  5. Lucia Serrano Rocabado (Universidad Católica San Pablo/Cochabamba, Bolivia)

Tres mejores equipos en rondas preliminares 

  1. Universidad Católica San Pablo – Unidad Académica Regional Cochabamba (Bolivia)
  2. Universidad Central del Ecuador (Ecuador)
  3. Universidad Nacional de Mar del Plata (Argentina) 

¡GRACIAS!

Como en años anteriores, la Competencia Mundial de Derechos Humanos es organizada por el Centre for Human Rights, con sede en la Faculty of Law de la University of Pretoria, en asociación con la Academia de Derechos Humanos y Derecho Internacional Humanitario, Facultad de Derecho de Washington, American University, y el Consejo de Derechos Humanos (HRCB) de la Oficina del Alto Comisionado de las Naciones Unidas para los Derechos Humanos (ACNUDH), Ginebra, Suiza.

El profesor Frans Viljoen, director del Centro, dijo: "A todo el equipo participante y a quienes lo apoyaron: ¡Gracias por ser parte de la historia al participar en la primera Competencia virtual de tribunales simulados de derechos humanos! Para el Centre for Human Rights: Muchas gracias y felicitaciones a Eduardo Kapapelo, coordinador de la Competencia Mundial, y a su equipo. Me gustaría hacer una mención especial a quien redactó el intrigante y desafiante caso hipotético, el Dr. Thompson Chengeta".


Para obtener más información, póngase en contacto:

Eduardo Kapapelo
Coordinador de Proyecto: Competencia Mundial de Derechos Humanos Nelson Mandela
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
eduardo.kapapelo@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot

Ana Teresa Corzanego Khatounian
Asistente de Proyecto: Competencia Mundial de Derechos Humanos Nelson Mandela
Centre for Human Rights, Faculty of Law, University of Pretoria
ana.khatounian@up.ac.za
www.chr.up.ac.za/worldmoot